Pisząc w ubiegłym tygodniu w „szponach” o terminie ważności gwarancji stanowiących zabezpieczenie należytego wykonania umowy poruszyłem dwa problemy – sukcesywnego wnoszenia zabezpieczenia oraz przedłużenia okresu realizacji umowy. W dyskusjach zamówieniowych praktyków często wraca natomiast problem trzeci, także związany z okresem ważności gwarancji. Na pozór mniej znaczący, bo chodzi o niewielkie okresy czasu.
Mianowicie, zgodnie z art. 151 ust. 1 Pzp zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia uznania zamówienia za należycie wykonane. Z kolei w zakresie części pozostawionej na poczet potencjalnych roszczeń związanych z rękojmią za wady, zwrot następuje zgodnie z art. 151 ust. 3 Pzp w terminie 15 dni od dnia zakończenia tego okresu. W przypadku pieniądza nie jest to problem – pieniądz (jak pisałem tydzień temu) nie traci ważności, zamawiający dopóki go posiada, dopóty może go definitywnie zająć. Z gwarancją jest inaczej. Czy jeśli terminem zakończenia realizacji zamówienia jest 12 października, zamawiający może wymagać, aby zabezpieczenie w formie niepieniężnej było ważne do 11 listopada? Czy też powinien zadowolić się gwarancją ważną tylko do 12 października, skoro wtedy mija termin wykonania zamówienia?
Cóż, w mojej opinii właściwe jest podejście pierwsze, czyli wymóg włączenia okresu na zwrot zabezpieczenia do okresu ważności gwarancji. W innym wypadku zamawiający utraciłby w praktyce możliwość posłużenia się zabezpieczeniem w dużej liczbie przypadków, jakie mogą nastąpić. Wyobraźmy sobie wykonawcę, który opóźnia się z realizacją umowy – 12 października nie jest gotów. Co zamawiający miałby w takim wypadku zrobić? Zażąda kar umownych za zwłokę? Ale za jaki okres? Problem jest czysto praktyczny – zamawiający w takim wypadku powinien mieć czas na wezwanie wykonawcy do przedłużenia zabezpieczenia na okres opóźnienia (pod rygorem zatrzymania pierwotnego zabezpieczenia – pisałem o tym dzień temu). Po drugie, zamawiający wysokość kary umownej za zwłokę ustali ostatecznie zawsze dopiero po zakończeniu realizacji przedmiotu umowy. Dopiero wtedy zatem może żądać jej zapłaty od wykonawcy, a w przypadku braku zaspokojenia tego roszczenia – sięgać do zabezpieczenia. Zresztą, weźmy pod uwagę charakter zabezpieczenia – nie wystarczy stwierdzić, ile zamawiającemu się należy, trzeba jeszcze sporządzić odpowiednie żądanie do gwaranta i przekazać go kanałami określonymi w gwarancji (np. za pośrednictwem banku zamawiającego). To także może zająć kilka dni. Gdyby zatem gwarancja była ważna dokładnie do dnia, w którym mija termin wykonania zamówienia, byłaby bezużyteczna w bardzo dużej ilości przypadków, gdy okazuje się potrzebna (sporo kar czy roszczeń pojawia się właśnie w momencie zamknięcia umowy).
Myślę, że art. 151 Pzp daje wystarczające uprawnienie dla takiego wymogu. Gdyby bowiem nie taki cel, określenie konkretnych terminów zwrotu byłoby bezcelowe – zwrot zabezpieczenia w postaci gwarancji miesiąc po jej wygaśnięciu to zwrot bezwartościowego kawałka papieru. Znamienna jest także różnica pomiędzy art. 151 Pzp (przewidującą określony termin na zwrot zabezpieczenia), a art. 46 ust. 1 i 2 Pzp (nakazującą zwrot wadium „niezwłocznie” po zaistnieniu określonych okoliczności). Ustawodawca, skoro uznajemy go za racjonalnego, musiał mieć cel w przedłużeniu w tym wypadku tego okresu utrzymywania zabezpieczenia.
Ale niezależnie od powyższego, i tak zamawiający uniknie problemu, a wykonawca niepewności tylko wtedy, gdy odpowiednie postanowienie będzie zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Witam,
ja jestem za jeszcze dłuższym terminem. Ustawa mówi „zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia uznania zamówienia za należycie wykonane”. Należyte wykonanie potwierdza protokół odbioru końcowego. Przyjmijmy że termin zakończenia realizacji zamówienia jest 12 października, ale Zamawiający ma 14 dni na dokonanie obioru (zapisy wzoru umowy o tym mówią), czyli należyte wykonanie może być uznanie np. 25 października. I dopiero od tej daty liczę 30 dni. Czy dobrze myślę?
Dobrze. Przynajmniej moim zdaniem :)